Spousta z nás potřebuje v průběhu pár let koupit nový vodoměr. Všímat bychom si měli hned několika hlavních aspektů. Jsou to kupříkladu třída přesnosti, ochranné prvky nejen proti ovlivňování měření magnetem, ale i další.
Třídy přesnosti vodoměru
Jak vybírat vodoměry? V první řadě je důležité, aby byl dostatečně přesný. Dělíme je do třech tříd, kdy třída přesnosti A shlukuje vodoměry měřící od 60 l/hod., třída přesnosti B zahrnuje vodoměry měřící od 30 l/hod. a třída C, která představuje vodoměry měřící od 15 l/hod.
V případě, že jsou vodoměry cejchovány podle normy tzv. MID, je třída přesnosti udávána hodnotou R. Platí, že čím je vyšší hodnota R, tím přesnější je vodoměr. Pozor je ale potřeba dát i na teplotní rozsah vodoměru, které zvláště pro potřeby měření teplé vody musí být alespoň T70 pro teplotu měřené vody do 70 °C. Je-li teplotní třída menší než T70, nejsou vhodné pro měření teplé vody.

Antimagnetická odolnost
Bytové vodoměry, které jsou odolné snaze o zastavení přiloženým magnetem, mají tzv. antimagnetickou odolnost. Prohlášení o antimagnetismu výrobcem nestačí, měl by doložit provedené měření.
U bytových vodoměrů vás může zajímat i více ochranných prvků, jako jsou neprůhledný kryt strojku počítadla, ochrana před nekonečným otáčením ciferníku, ochranné víčko ciferníku, plombování číselnou plombou nebo obou konců vodoměru.
Pohodlné dálkové odčítání
Již v roce 2020 mělo platit zákonem stanovené dálkové odečítání u vodoměrů. Není tomu tak, ale časem k tomu jistě dojde, proto je dobré na toto myslet. Vodoměry s možností dálkového odečtu jsou komfortnější i pro majitele. Díky odečtu na dálku nemusíte nikoho pouštět do bytu. Jsou také bezpečnější a díky možnosti odečtu např. jednou za měsíc je možné předejít chybnému odečtu nebo odhalit nepoctivé jednání.