Dostavěli jste dům, přišlo řada na oplocení a přemýšlíte, jak si nejlépe uchránit soukromí? Od sousedů vás spolehlivě oddělí neprůhledná zelená stěna. Víte, že si ji můžete vytvořit iz jiných dřevin než jen z okoukaný tújí či ptačího zobu?
Může jít o dřeviny kvetoucí, okrasné listem, plody či stálezelené dřeviny, které vyniknou i během zimních měsíců. Kvetoucí živý plot může být kombinací více druhů dřevin. Vhodným výběrem lze docílit, že část z nich bude kvést na jaře, část během léta a zbytek zazáří na podzim svými barevnými plody.
Vyšší a středně vysoké kvetoucí živé ploty se dají vytvořit ze známé zlatice (Forsythia x intermedia). Tato dřevina kvete brzy na jaře, ještě před olistěním, lze ji nechat růst volně, ale i tvarovat. Na tvarované kvetoucí živé ploty je vhodný i kdoulovec (Chaenomeles speciosa), který kvete bílými nebo cihlově květy, případně tavolník (Spiraea x vanhouttei).
Voňavými, nádhernými bílými soukvětími se pochlubí pustoryl (Philadelphus coronarius), který lépe vynikne jako volně rostoucí živý plot. V době kvetení jde o mimořádně atraktivní keř, žádá si však řez, jinak naroste do ohromných rozměrů. Ve formě volně rostoucího i tvarovaného živého plotu se dá pěstovat zákula (Kerria japonica). Ta poutá nejen bohatými žlutými květy, ale během zimy i lesklými zelenými výhonky.
Tavolník je stejně jako komule lákadlem pro motýly.
Tavolník je stejně jako komule lákadlem pro motýly. Thinkstcock.com
Stále oblíbenější jsou v živých plotech muchovník (Amelanchier lamarckii) – na jaře kvetou bílými květy a na podzim se jim zase pěkně vybarvují listy.
Použitelný je i trojpuk (Deutzia magnifica) či kolkvície (Kolkwitzia amabilis). Obě dřeviny jsou pěstitelsky nenáročné, rychle rostoucí, dorůstají do výšky až 3 m. Nejkrásnější jsou v době květu na konci jara díky svým jemně růžovým květem.
Šeřík rozvoní zahradu na jaře.
Šeřík rozvoní zahradu na jaře. Thinkstcock.com
Klasikou je šeřík (Syringa vulgaris), případně méně odnožující šeřík čínský (Syringa chinensis). Méně známá, ale o to přitažlivější je Tavola (Physocarpus opulifolius), která má několik pěkných kultivarů. Jeden konkrétní – ‚Diabolo‘ – má nápadné vínové listy a jemně růžové květenství. Jde o opravdu překrásné spojení.
Během léta ve formě volně rostoucího živého plotu zazáří komule (Budleia davidii) – láká motýly a vyhovují jí sušší a slunečné místa s vyšším obsahem vápníku v půdě. Efektní je spíše mohutnější keř.
V létě může zahradu ohraničit volně rostoucí živý plot z ibišku (Hibiscus syriacus, na obrázku). Nevzhledné ploty můžete zase nechat obrůst kvetoucími popínavými letničkami, například povijnice, lichořeřišnicí či okrasným chmelem. Z dřevin jsou vhodné zimolezy, plaménky či na vláhu náročný stálezelený břečťan.
V létě může zahradu ohraničit volně rostoucí živý plot z ibišku (Hibiscus syriacus, na obrázku). Nevzhledné ploty můžete zase nechat obrůst kvetoucími popínavými letničkami, například povijnice, lichořeřišnicí či okrasným chmelem. Z dřevin jsou vhodné zimolezy, plaménky či na vláhu náročný stálezelený břečťan. Thinkstcock.com

Při výsadbě většiny krov počítejte s 2 až 3 rostlinami na 1 m. Živé ploty zpravidla oblibě slunné místo s mírně vlhkou a výživnou půdou.
Rododendrony nabízejí 2 v 1 – neopadavé listy a krásné květiny. Nelze však tvarovat. Jsou ideální do zahrad s kyselejší půdou a vyšší vzdušnou vlhkostí.
Rododendrony nabízejí 2 v 1 – neopadavé listy a krásné květiny. Nelze však tvarovat. Jsou ideální do zahrad s kyselejší půdou a vyšší vzdušnou vlhkostí. Thinkstcock.com