Architektů ze studia BOQ architekti přizvali na řešení interiéru majitelé rozestavěné stavby. Výsledek? Neexistuje část interiéru, kde by se váš pohled nezastavil na zajímavém detailu nebo přímo uměleckém řešení běžných předmětů.
Mladá rodina s dvěma dětmi oslovila architektů v době, kdy stavba jejich rodinného domu byla již v pokročilé rozestavěné fázi. „Přesto jsme se pustili do několika drobných stavebních úprav. Určujícím výrazovým prvkem je betonový strop a dřevěná olejováno podlaha. Celým interiérem se prolínají tři neutrální odstíny, a to bílá a antracitově-šedá v kombinaci s přírodním dřevem, „skromně charakterizují navržený interiér Miroslav Stach a Jana Stachová.
Přečtěte si také
Rafinovanost, elegance a hra s tvary. Dům v Brně okouzluje liniemi a čistotou
Denní zóna ze tří funkčních částí
Velkorysý otevřený prostor přízemí je nenápadně rozčleněn na tři funkční zóny, aniž narušil plynutí v interiéru. Uprostřed se nachází obývací pokoj, o něco dál a mírně na stranu je uložena kuchyň s jídelnou a na druhé straně, směrem do venkovního atria najdete odpočinkovou zónu s příjemnou pohovkou / pelíšek.
Obývák s knihovnou a dominantním schodištěm
Nejvýraznějším uměleckým prvkem je schodiště. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich
Pracovní ostrůvek – dominanta kuchyně
Největší změny oproti původnímu stavu se dočkala kuchyň, protože původně navržené řešení klientům nevyhovovalo. Nyní prostoru kuchyně dominuje velkorysý zaoblený pracovní ostrůvek, který zahrnuje i dřez a varnou desku s integrovaným odsavačem par. Druhý dřez zůstal na původně navrženém místě, ale je umístěn do sestavy s vysokými spotřebiči.
Moderní odpočinková zóna za krbem
Velmi příjemnou částí této místnosti je odpočinková zóna za krbem v blízkosti prosvětleného atria. Je moderní alternativou pelíšek na rozehřáté peci. Zdroj: MgA. Tomáš Dittrich

Při pohledu na ostrůvek zaznamenáte jeden estetický i funkční detail – podhled nad ostrůvkem, který kopíruje jeho tvar, ale kontrastuje mu bílou barvou. Tento podhled je podsvícený, a tak vytváří potřebné světlo při práci, ale také atmosféru, pokud jste v obývacím pokoji.
Přečtěte si také
Praktické řešení jednopodlažního domu: Pokoje napojili na centrální osu
Schodiště orámované knihovnou a prostor na plátno
V celém interiéru najdete několik detailů, které se dají označit jako umělecká díla nebo k nim mají velmi blízko. Nejvýraznějším uměleckým prvkem je schodiště. Všimněte si způsob, jakým je do dřevěných schůdků osazeny skleněné zábradlí a také knihovnu, která spolu se schodištěm vytváří výraznou kompozici. Prostor mezi dvěma částmi knihovny, které rámují schodiště, funguje zároveň jako místo pro projekční plátno. Pod schodištěm se nachází úložný prostor. Knihovna přechází i do druhého patra, kde tvoří zábradlí.