Pražská část Bubeneč je známá jako diplomatická a rezidenční čtvrť, v níž se nacházejí mnohé luxusní byty a domy, ale i starší stavby, které potřebují rekonstrukci. V každém případě je velmi vyhledávanou lokalitou.
Architekti ze Studia Komon Martin Gaberl, Ema Traplová, Julie Hýskov řešily rekonstrukci bytu pod střechou právě v domě v Bubenči.
Tento byt má podobný příběh, jako dnes mnohé. Mladý pár hledá bydlení a když ho najde, obvykle chce již existující prostory přizpůsobit svým potřebám. Investorům této rekonstrukce se zalíbil byt v podkroví bytového domu, který je součástí nadstandardně vybaveného rezidenčního komplexu z 90. let. Navrhl ho slavný holandský architekt Erick van Egeraat, spoluzakladatel světoznámého ateliéru MECANOO se sídlem v Delftu.
Přečtěte si také
Soutěž Interiér roku: Miniaturní podkrovní byt na krátkodobý pronájem
bílá kuchyně v podkrovním bytě
Zdroj: Alex Shoots Building
Celá tato lokalita je architektonicky zajímavá, protože mezi novějšími budovami stojí modernistická vila Bianca (1910 – 11), která je dílem architekta Jana Kotěra. Erick van Egeraat kolem původní vily navrhl domy, které jsou v dialogu s historickou budovou.
Klidný a kultivovaný prostor
„Podobně jsme i my přistoupili k rekonstrukci podkrovního bytu v jedné z těchto budov. Ne sice ve vztahu k modernistické vile, ale ve vztahu k mladému páru, který zde bude bydlet. Naším cílem bylo vytvořit klidný a kultivovaný prostor sjednocený promyšlenými detaily a redukovanou paletou přírodních materiálů. Skutečným domovem, podle obrazu majitele, se stane užíváním a postupným zabydlením se, „vysvětluje přístup k přeměně bytu pod střechou architekt Martin Gaberl.
relaxační křeslo v podkrovním bytě
Zdroj: Alex Shoots Building
Velkorysá denní zóna a chodba v důležité úloze
Tak, jak je to dnes velmi časté u mnoha rekonstrukcích bytů z konce minulého století, i zde se bouralo. Spojením obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou a chodbou vznikl velkorysý obytný prostor. Díky tomu se také podařilo vnést přirozené světlo do dlouhé chodby. Pilíře a dveře vysoké od podlahy až po strop, které se v chodbě střídají, prostor dynamizují a uvádějí rytmus. Chodba má i další funkci: odděluje společenskou část bytu od soukromé. Obě ložnice v soukromé zóně mají vlastní koupelny.
Přečtěte si také
Prázdný půdní prostor v centru Štiavnice přeměnily na poetické bydlení
bílá ložnice s vestavěným nábytkem na míru
Zdroj: Alex Shoots Building
Krb, vinotéka, terasa a výhled na slavnou vilu
Obývací pokoj s krbem a vinotékou jednoduchým otevřením širokých francouzských oken spojíte s terasou. Z ní je výhled na vilu Biancu. Ještě stále to není vše – hlavní obytná zóna skrývá i další překvapení. Řekli byste, že nad krbem je v nábytku skrytý bar a klimatizace? Nebo, že mezi závěsy před francouzským oknem je zabudované projekční plátno?

terasa zrekonstruovaného bytu v podkroví
Zdroj: Alex Shoots Building
Střízlivé materiály i barvy
Autoři proměny využívají úzkou škálu materiálů i barev. V celém interiéru kombinují přírodní dub, bílé omítky, lak, cementové stěrky a kovové černé akcenty. Bytom – od vchodu až po jeho konec – procházejí detaily s motivem dubové linky. Většina nábytku, včetně krbu a vnějšího grilovacího stolu, je výsledkem práce na míru.