Pokud se rozhodnete investovat do takové lokality a zvolíte si zručných architektů, výsledkem může být příjemná stavba s výhledy. A nejen to, víte, že i v domě pasivního standardu můžete mít certifikovanou pec na pizzu?
Rodinný dům s velmi zajímavými vlastnostmi, které bychom jistě ocenili mnozí, má výhled na údolí v severošvajčiarskom kantonu Aargau. Architekti z ateliéru juri troy architects ho posadili vysoko na strmý svah.
Do domu se vchází přes garáž, která je umístěna na úrovni ulice a z velké části zapuštěná. Samotnou rezidenci s vchodem spojuje podzemní schodiště – zvenku vlastně vidíme garáž jako samostatný objekt a o kousek dál stojí na pohled samostatný dům.
Beton, překližka, šindel
Části stavby na přízemí jsou strukturované z pohledového betonu s bedněním z borovicové překližky. Nad nimi sedí dřevěná konstrukce. Zvenku si všimnete zajímavý šindelovou obklad a zevnitř nahrubo řezané desky ze stříbrné jídle. Z každé výškové úrovně interiéru můžete vyjít ven, do zahrady, respektive na pozemek.
Každé podlaží má jasnou funkci
Spolu s garáží má tento dům celkem čtyři podlaží. Z garáže se po schodech dostanete do soukromého prostoru se dvěma dětskými pokoji, šatnou a hygienickým zázemím. O patro výš je hlavní denní zóna – otevřený prostor s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a s výstupem na terasu.
Na nejvyšším patře je kromě koupelny rodičovská ložnice a ještě jedna místnost, slouží na relax v soukromí, případně jako pracovna. Děti jsou dole, rodiče nejvyšší a setkávají se uprostřed v denní zóně.

Čím vyšší, tím více dřeva
V interiéru denní zóny se prolíná kombinace dřeva, respektive překližky a betonu, nejvyšší podlaží je „měkčí“, využívá zejména dřevo a překližku. Zdánlivě fádní interiéry – pokud jde o barevnost, zpestřují výraznější kousky nábytku a doplňků – například žlutá židle u jídelního stolu v mutlifunkčnom prostoru denní zóny. Stropu kraluje beton, najdete ho i na vertikálních zdech, které chtěli architekti zvýraznit a odlišit.
Střešní světlíky přivádějí přirozené světlo do podkroví, zároveň prosvětlují i samotné schodiště. Jednoduchou sedlovou střechu pokrývají cedrové šindele. Jejich životnost přesahuje životnost jídle stříbrné, jejíž barva už po několika měsících zešedne.