Typické venkovské domy s podélným tvarem, gank po celé délce jednoho zdi, hospodářskými přístavbami či spíží na konci domu najdeme prakticky v každé obci na Slovensku. Podobně vypadal i dům v Šali, který zůstal jako jediný zachovaný svědek rozmachu První československé republiky.
Architekt Zoran Samol s úctou k této stavbě zvolil při rekonstrukci postup nebouří, ale zachraňovat. Dokonce i dispozice zůstala do velké míry zachována. Stavba z roku 1928 v původem stavu patřila staré rodačce ze Šaly. Byl to malý dělnický dům, s jedním pokojem větší – hlavní s oknem do ulice, následovala kuchyň, koupelna a sklad.
Přečtěte si také
Původně venkovský statek, později škola a dnes vkusné bydlení na chalupě
Typickým prvkem byl veranda před domem a kůlna za ním. Všude kolem byla zahrada. Použité materiály? Nepálená plná cihla, na střeše Pezinská taška, veranda vytvořen ze smrkových hranolů na podstavcích, podlaha z prostého betonu.
Rodinný dům z ulice s malým okénkem
Zazdění čelní fasády je přiznáno a velikost i umístění původního okna lze stále snadno vyčíst. Zdroj: Matej Hakár
Interiér pro jednoho
Celá rekonstrukce proběhla téměř do puntíku podle návrhu, průběžně upravovali jen barvy a výběr zařízení. Některé detaily řešil architekt spolu s majitelkou přímo na místě – podle zjištěného stavu. Při rekonstrukci takto starého domu se totiž můžete dočkat různých překvapení, o kterých jste ani netušili. Celému návrhu dominuje jednoduchost: dispozice vytvořena pro jednoho člověka, podlahy i nábytek jsou řešeny tak, aby snesly zátěž, i prach.
Hlavní místnost starého domu s kamny
Vše, co bylo použitelné a funkční zůstalo zachováno a dostalo šanci na druhý život. Zdroj: Matej Hakár
Pod omítkou našli rok výstavby
Podobně jako veranda, i interiér ve velké míře využívá smrkové dřevo, které celý prostor zútulňuje. Pokud se časem mírně zkroutí, nevadí – na tento přirozený proces mysleli nábytkáři již při návrzích – udělali, například, větší mezery mezi panely šatníku, které zároveň slouží k otevírání.
Přečtěte si také
Unikátní bydlení v Čachticích: Přístavba venkovského domu na místě bývalé cihelny
Vše, co bylo použitelné a funkční zůstalo zachováno a dostalo šanci na druhý život. Není divu, majitelka domu měla silný dlouholetý vztah k tomuto prostoru, a ten bylo důležité přenést do nového návrhu. Jako symbol tohoto pouta a historie domu zůstal nad dveřmi vyrytý rok výstavby původního domu. Ten byl odkryt zcela náhodně při opravě omítek.
Redakce radí: Inspirujete se užitečnými tipy jak správně pečovat o svůj dům.