back to top
0.2 C
Brno
Středa, 9 dubna, 2025

Kompostovat se dá i v bytě!

Bio odpad může tvořit až 40% vašeho koše! Věděli jste to? A přitom se dá přeměnit na něco cenné a smysluplné. Stačí ho namísto do odpadků hodit do kompostéru. Krásného, ​​designového a neskutečně užitečného.

1.Založenie kompostu
V případě, že jste se rozhodli pro domácí kompostování budete na to potřebovat vhodnou nádobu – domácí kompostér. My jednoznačně doporučujeme vermikompostér Urbalive. Je to designový kousek, který zapadne do každého interiéru, stačí si vybrat barvu.

kompostování
kompostování JRK Waste Management

  1. Žížaly
    Na kompostování doma jsou nejlepší Kalifornské žížaly, protože jsou větší, žravejšie a rychleji se rozmnožují. Dokáží rychle zpracovat bioodpad z vaší kuchyně a nevydávají při tom žádný zápach. Žížaly jsou náchylnější na teplotu, a proto doporučujeme vermikompostér umístit uvnitř bytu, aby nezahynuli teplem či zimou. Ideální je pokojová teplota 20 ° C. Žížaly seženete například na zemito.sk.

Dovolenou žížaly přežijí. Žížaly se sami redukují podle dostatku potravy, když jim dodáváte hodně potravy množí se, a když je necháte po dobu dovolené bez potravy, žížaly se sami zredukují na ideální množství. Bez potravy vydrží kolem 1 měsíce.

kompostování
kompostování JRK Waste Management

  1. Čím žížaly můžeme krmit
    Nejvíce jim chutná čajová a kávová sedlina. V čajových sáčcích se žížaly často rozmnožují. Pak slupky od jakékoli zeleniny, ovocné slupky, ohryzek z jablka, zelená nať a též rozdrcené skořápky od vajec, které hnojivo doplňují ještě o vápník.

Naopak jim nechutnají výrazné chutě. Není vhodné do kompostéru dávat větší množství odpadu z citrusových plodů, zbytky od zázvoru a cibule. Do Vermikompostéru nepatří pecky, kosti, maso, mléčné výrobky, mastné výrobky, olej, sádlo a jiné další tuky.

kompostování
kompostování JRK Waste Management

  1. Jak zabránit zápachu?
    Správně vedený Vermikompostér nezapáchá, netvoří se v něm plísně ani není blátivý a nelétají kolem něj mušky. Správnou vlhkost také poznáte podle stisku substrátu v ruce. Když by byl naopak kompost velmi suchý je třeba jej zvlhčit např. rozprašovačem.
  2. Co s kompostem?
    Žížalám trvá průměrně tak 2 – 3 měsíce než přetvoří bioodpad na kompost. Rostliny, které jsou hnojené substrátem vytvořeným žížalami ve vermikompostéri, jsou zdravější a nenapadají jejich nemoci a patogeny.
- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality