Vodní prvek je příjemným oživením každé zahrady. Může mít různé podoby, ale preferovaným řešením zůstávají rozmanité zahradní jezírka. Jejich výsadba však není vždy zvládnutá úplně nejlepší, v důsledku čehož jezírko často nepůsobí právě ukázkově.
6 rad při výsadbě jezírka
- Vodní a pobřežní rostliny s kořenovým balem můžete vysazovat až do konce jara.
- Pro pěstování leknínů a jiných vodních rostlin použijte speciální substrát, nikdy ne běžný zahradnický substrát nebo zahradní zeminu.
- Nejen v případě koupacího jezírka je důležité vytvořit alespoň z jedné strany pohodlný přístup k vodě.
- Vhodně vybraná zeleň umístěna od břehů jezírka až po jeho dno je předpokladem dokonalosti díla.
- V případě strmějších břehů je vhodné umístit rostliny do kapes z kokosových vláken nebo jutoviny.
- Břehy jezírka nikdy nepřeplňujte množstvím druhů. Raději vytvořte skupinky složené z jedinců stejného druhu.
Jezírka se s oblibou umísťují do středu zahrady, přičemž často svádí vysadit k nim ty nejatraktivnější kvetoucí rostliny. Nebývá to však vždy nejlepší řešení. Vzor, podle kterého je třeba postupovat při výběru rostlin, je třeba hledat v přírodě, resp. se jí alespoň inspirovat.
Jezírka se s oblibou umísťují do středu zahrady, přičemž často svádí vysadit k nim ty nejatraktivnější kvetoucí rostliny. Nebývá to však vždy nejlepší řešení. Vzor, podle kterého je třeba postupovat při výběru rostlin, je třeba hledat v přírodě, resp. se jí alespoň inspirovat. isifa / shutterstock
přírodní jezírka
Jezírka se s oblibou umísťují do středu zahrady, přičemž často svádí vysadit k nim ty nejatraktivnější kvetoucí rostliny. Nebývá to však vždy nejlepší řešení. Vzor, podle kterého je třeba postupovat při výběru rostlin, je třeba hledat v přírodě, resp. se jí alespoň inspirovat. Takový přístup je důležitý zejména v případě jezírek přírodního charakteru, při těch moderních vyžaduje spíše střídmost (stále ale třeba mít na paměti, že jde o vodní plochu).
Oblíbená levandule například nikdy při jezírkách přirozeně neroste, stejně ani mnohé bylinky, letničky nebo sukulentní trvalky. K jezírkům vysazujte pouze rostliny, které snesou vyšší půdní i vzdušnou vlhkost, nebudou znečišťovat vodní hladinu nebo se příliš rozrůstat. V nabídce najdete pestrou nabídku přirozených druhů, které v blízkosti vodních ploch působí opravdu atraktivní.
Výrazným usnadněním prací jsou plastové jezírka se složkami v různých výškách.
Základem pěkného jezírka je výběr vhodných druhů a nákup zdravých rostlin. Jezírka (zejména ty menší) není dobré přecpávat množstvím rostlin – jedna třetina vodní plochy musí zůstat volná. Mnohem lepší řešení je vybrat menší počet rostlinných druhů a z každého použít několik jedinců (alespoň tři na 1 m2).
Základem pěkného jezírka je výběr vhodných druhů a nákup zdravých rostlin. Jezírka (zejména ty menší) není dobré přecpávat množstvím rostlin – jedna třetina vodní plochy musí zůstat volná. Mnohem lepší řešení je vybrat menší počet rostlinných druhů a z každého použít několik jedinců (alespoň tři na 1 m2). isifa / shutterstock
Jak nakupovat květiny
Základem pěkného jezírka je výběr vhodných druhů a nákup zdravých rostlin. Jezírka (zejména ty menší) není dobré přecpávat množstvím rostlin – jedna třetina vodní plochy musí zůstat volná. Mnohem lepší řešení je vybrat menší počet rostlinných druhů a z každého použít několik jedinců (alespoň tři na 1 m2).
V prodejně vždy vybírejte vitální působící dostatečně překořeněné rostliny s vyvinutými listy nebo květními puky a určitě se vyhněte jedincům vykazujícím známky hniloby, škůdců nebo jiného poškození. Zbystřit třeba při různých akčních nabídkách – vodní a pobřežní rostliny se vždy doporučuje nakupovat u osvědčených prodejců. Po koupi je dobré rostliny ihned vysadit.
Lekníny jsou bezpochyby nejkrásnější vodní rostliny. Jejich květy se dopoledne otevřou a odpoledne zavřou, přičemž každý kvete asi týden. Květy některých kultivarů jsou obrovské, jiné je zase mají miniaturní, ale objevují se ve větších množstvích.